Jak zapłacić mandat karny
W związku z licznymi pytaniami mieszkańców dotyczącymi problemów z opłatą mandatu karnego nałożonego przez Policję, przedstawiamy krótki poradnik jak krok po kroku uregulować należność z tytułu grzywny nałożonej mandatem karnym.
Od 1 stycznia 2016 r. wpłat na pokrycie należności z tytułu grzywien nałożonych mandatem karnym kredytowanym lub zaocznym (nie dotyczy mandatów nałożonych przez urzędy skarbowe, Straże Miejskie i Gminne), nałożonym od tego dnia, należy dokonywać na rachunek bankowy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole nr : 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.
Rachunek ten jest wskazany na odcinkach A i B mandatu karnego, które przekazywane są osobom ukaranym przez funkcjonariuszy organów uprawnionych do prowadzenia postępowań mandatowych.
SPOSÓB DOKONYWANIA WPŁAT NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU GRZYWIEN
Dokonując wpłat z wykorzystaniem systemów bankowości online (samodzielnie) lub w placówkach podmiotów umożliwiających dokonanie przelewu (np. Poczta Polska, banki) ważne jest, aby :
- W polu symbol formularza lub płatności wpisać lub wybrać z listy słowo MANDATY,
- W polu identyfikator zobowiązania (lub tytuł płatności) wpisać serię i numer nałożonego mandatu karnego.
Rys. 1. blankiet mandatu
Przelew można zrealizować na stronie internetowej wybranego banku w zakładce zatytułowanej np. „przelew podatkowy", „przelew do urzędu skarbowego", „Przelew US".
W przypadku dokonywania płatności z rachunku bankowego zagranicznego należy wpisać:
- SWIFT (BIC): NBPL PLPW
- IBAN: PL
Rys. 2. Widok przykładowego formularza przelewu internetowego.
JAK ZAPŁACIĆ MANDAT PRZEZ INTERNET – KROK PO KROKU
- Logujemy się do swojej bankowości internetowej
- Wybieramy przelew do Urzędu Skarbowego
- Symbol formularza: MANDATY
- Miejscowość urzędu skarbowego: Opole
- Nazwa organu podatkowego: Pierwszy Urząd Skarbowy
- Wpisujemy kwotę z mandatu
- Typ identyfikatora: numer PESEL
- Okres rozliczenia: zostawiamy puste pole
- Identyfikacja zobowiązania: wskazujemy serię i numer mandatu
- Zatwierdzamy przelew.
Uwaga: przed wysłaniem przelewu warto sprawdzić aktualność numeru konta bezpośrednio na stronie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Numer konta jest dodatkowo wskazany na odcinkach A i B wystawionego mandatu karnego.
POUCZENIE
Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego (art. 97 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).
Mandat karny zaoczny staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym terminie i miejscu. Mandat karny kredytowany staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego. Mandat karny uiszczany w gotówce staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który ją nałożył.
Ściąganie grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 100 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Grzywna nałożona mandatem karnym kredytowanym powinna być uiszczona w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu (art. 98 § 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Grzywna nałożona mandatem karnym zaocznym powinna być uiszczona w terminie 7 dni od daty wystawienia mandatu (art. 98§ 5 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).
Uiszczający grzywnę w urzędzie pocztowym lub w banku ponosi koszty opłat manipulacyjnych.
W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem karnym zaocznym organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie sprawcy wykroczenia (art. 99 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).