Piesi na drogach

Piesi na drogach

Data publikacji 18.09.2015

Piesi na drogach

 

Okres zimowy zawsze charakteryzuje się wzrostem liczby zdarzeń drogowych. W tym czasie najbardziej narażeni są tak zwani „niechronieni” uczestniczy dróg, czyli piesi
i rowerzyści. Niestety często zdarza się, że oni sami nie dbają o swojebezpieczeństwo,
a wręcz są sprawcami wypadków.

Poruszanie się rowerem po zmierzchu bez wymaganego oświetlenia, chodzenie niewłaściwą stroną drogi to najczęściej popełniane przez nich wykroczenia. Piesi nie korzystają również z elementów odblaskowych.

Osoba ubrana wodzież ciemnego koloru po zmierzchu jest zauważona przez kierującego zodległości ok. 10 metrów. Często zdarza się tak, że kierowca nie ma już czasu na jakąkolwiek reakcję. Elementy odblaskowe znacznie poprawiają tą sytuacje. Odpowiednie „światełka” spowodują, że pieszy widoczny będzie z odległości nawet 150 metrów.

Niestety niechronieni uczestnicy zapominają również o kolejnym elemencie stwarzającym zagrożenie. Drogi w tym czasie często są mokre i śliskie. W znacznym stopniu wydłuża to drogę hamowania pojazdów. Często piesi bezmyślnie wchodzą na jezdnię nie zastanawiając się jaki czas jest potrzebny kierującemu do zatrzymania pojazdu.

Rypińscy policjanci na pewno będą bezwzględnie reagować na wykroczenia popełniane przezpieszych i rowerzystów oraz wyciągać wobec nich surowe konsekwencje prawne, gdyż ich niewłaściwe zachowanie staje się już nagminne.

Niestety również kierowcy nie zawsze przystosowują się do warunków panujących nadrogach. Często zapominają o wydłużonej drodze hamowania na śliskiej nawierzchni lub też uważają, że opony zimowe są na tyle skuteczne, że zastąpią im rozwagę.

 

asp. Krzysztof Rogoziński

Powrót na górę strony