Konferencja pod hasłem: „Skuteczniej przeciw zjawiskom nieakceptowanym społecznie”
Rypińscy policjanci, pracownicy PCPR oraz Starostwo Powiatowe zorganizowali wspólnie już II Rypińską Powiatową Konferencję. Tym razem tematem było: „Skuteczniej przeciw zjawiskom nieakceptowanym społecznie”. Jest to okazja aby w jednym miejscu i czasie spotkały się wszystkie instytucje i podmioty pomocowe działające na terenie powiatu rypińskiego i wspólnie wypracowały najlepsze metody oraz narzędzia służące do walki z przemocą.
W ubiegłym tygodniu odbyła się II Rypińska Powiatowa Konferencja pod hasłem: „Skuteczniej przeciw zjawiskom nieakceptowanym społecznie”zorganizowana przez Powiat Rypiński, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rypinie oraz Komendę Powiatową Policji w Rypinie.
Na szkolenie to organizatorzy zaprosili przedstawicieli instytucji działających na terenie naszego powiatu mających w zakresie swoich obowiązków zapobieganie przemocy oraz walkę z uzależnieniami. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, domu dziecka, domu pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, centrum obsługi oświaty, zespołów interdyscyplinarnych, przedstawiciele prokuratury i sądu, kuratorzy sądowi, członkowie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pedagodzy szkół oraz strażacy. W konferencji wzięli również udział Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Paweł Zgórzyński oraz Starosta Powiatu Rypińskiego Zbigniew Zgórzyński.
Konferencję rozpoczęli Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rypinie Katarzyna Bilicka oraz p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Rypinie mł. insp. Paweł Cichacki, którzy przywitali uczestników oraz podziękowali za tak liczne przybycie. Zaznaczyli, jak bardzo ważne jest to, aby przedstawiciele różnych instytucji rozmawiali o tym jak jeszcze skuteczniej pomagać ofiarom przestępstw.
W trakcie przygotowanych przez organizatorów zajęć poruszono kilka tematów. Były to m.in.: „Profilaktyka i terapia uzależnień”, który to wykład poprowadził Zygmunt Medowski - Przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Profilaktyki Srodowiskowej „Mrowisko” .
O procedurze „Niebieskiej Karty” oraz o „Roli policji w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie” mówiła podkomisarz Monika Hermann - Ekspert Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Na zakończenie pierwszego dnia prelekcję na temat „Specyficznych potrzeb kobiet doświadczających przemocy i pracy pomocowej” przeprowadziła Anna Zaręba-Sumicka - Dyrektor Oddziału Centrum Praw Kobiet w Gdańsku.
W drugim dniu konferencji wykład poprowadziła ponownie podkomisarz Monika Hermann, tym razem nt. „Roli policji w sytuacji odbioru dzieci podczas przeprowadzanych interwencji”. Ten temat wywołał najwięcej emocji, z czego wywiązała się dyskusja pomiędzy uczestnikami, a także padło wiele pytań, na które prowadząca wykład udzieliła merytorycznych odpowiedzi.
Na zakończenie Kierownik PCPR w Rypinie Katarzyna Bilicka przedstawiła prezentację odnośnie zadań realizowanych w jednostce dotyczących wspierania pieczy zastępczej, osób niepełnosprawnych oraz innych osób wymagających wsparcia. Prezentacja przedstawiała również zasady funkcjonowania innych jednostek działających w powiecie na rzecz drugiego człowieka.
Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że szkolenia takie są bardzo potrzebne, gdyż spotkanie wszystkich służb oraz jednostek organizacyjnych dają możliwość wypracowania skutecznych procedur pomocy ofiarom przestępstw oraz walki z negatywnymi zjawiskami. Są też znakomitą okazją do wymiany doświadczeń między pracownikami poszczególnych instytucji.