Uważajmy na telefony od oszustów!
Przestępcy nie próżnują i dalej szukają łatwego zarobku. Podszywają się m.in. pod pracowników banków czy policjantów, którzy podczas rozmowy telefonicznej informują, że oszczędności zgromadzone na kontach bankowych są zagrożone, albo że trzeba przekazać pieniądze, żeby uchronić bliską osobę od kary więzienia. Niestety dwoje mieszkańców powiatu rypińskiego zostało w ten sposób zmanipulowanych przez przestępców i straciło swoje oszczędności.
W ostatnim czasie znacznie nasiliły się próby wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców metodą „na pracownika banku” czy „na policjanta”. Oszuści dzwonią z informacjami o wypadku drogowym spowodowanym przez kogoś bliskiego lub zagrożonych pieniędzy na ich koncie. Wielu z nich było czujnych i świadomych istniejącego zagrożenia, dzięki czemu nie doszło do oszustwa. Niestety nadal zdarzają się przypadki, że osoby padają ofiarą oszustów.
Tak było w przypadku 84-letniego mężczyzny, do którego na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę, która przekonała mężczyznę, że jego córka spowodowała wypadek i musi zapłacić kaucję, aby nie trafiła do więzienia. Zatroskany mężczyzna przekazał przybyłej na miejsce kobiecie pieniądze.
Drugi przypadek, to oszustwo na pracownika banku. W tym przypadku do 42-letniej kobiety zadzwonił rzekomy pracownik banku i poinformował, że pieniądze na jej koncie bankowym są zagrożone, ktoś próbował wziąć na nią kredyt i chcąc uratować pieniądze mu je przelać na specjalne konto. Niestety w tym przypadku kobieta posłuchała oszusta i straciła swoje pieniądze.
W tych sprawach rypińscy policjanci prowadzą teraz dalsze czynności procesowe. Jednak ku przestrodze zarówno dla seniorów oraz innych osób, które mogą zostać oszukane, przedstawiamy te historie.
Niespodziewane telefony od osób podających się za wnuków, siostrzeńców, ale również policjantów czy też pracowników różnych instytucji mogą zakończyć się utratą zarówno danych osobowych, jak i pieniędzy.
W przypadku jakiegokolwiek podejrzanego telefonu natychmiast skontaktujmy się z policjantami za pomocą numeru alarmowego 112.
Pamiętaj:
-nigdy, nikomu nie przekazuj swoich oszczędności. Szczególnie, kiedy takie osoby podają się za policjantów, pracowników banku, prokuratorów,
-kiedy nieznana Tobie osoba przez telefon informuje, że Twoje oszczędności są zagrożone i musisz wypłacić je z banku, a następnie wpłacić za pomocą wpłatomatu na inne konto -natychmiast rozłącz się i zadzwoń do banku lub kogoś z rodziny
-kiedy ktoś prosi cię o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, zastanów się – to może być program do szpiegowania twoich ruchów na klawiaturze, w ten sposób oszust widzi pulpit twojego laptopa i tak zdobywa twoje hasła do logowania,
-nie klikaj żadnych odsyłaczy w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,
-zainstaluj dodatkowe blokady konta i kart płatniczych, jakie zalecają pracownicy banku.